WhatsApp Image 2023 08 27 at 16.52.17

Değer Kaybı Sigorta Başvuru Dilekçesi 2024

DEĞER KAYBI SİGORTA BAŞVURU DİLEKÇESİ 2024

Son yıllarda, araç sahiplerinin karşılaştığı sorunlardan biri de araç değer kaybıdır. Kazalar, çarpışmalar veya benzeri olaylar sonucunda aracınızın değer kaybetmesi, pek çok sürücü için maddi ve hukuki bir endişeye yol açabilir. Ancak, bilmeniz gereken bir şey var: Araç değer kaybı tazminatı almak hakkınızdır.

Vista Hukuk Bürosu olarak, bu yazımızda hasar değer kaybı sebebiyle sigorta şirketine başvurmanız için bir dilekçe örneği sunuyoruz. Dilekçe içerisinde yer alan bölümler yaşamış olduğunuz duruma göre değişiklik göstermelidir. Hasar Değer Kaybı avukatından destek alınmadan doldurulması halinde hak kayıplarına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple mutlaka hasar değer kaybı alanında uzman avukatlar tarafından destek alarak yönetmenizi öneririz.

Kaza sonucu kusuru bulunan aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketine, araç değer kaybı başvuru dilekçesi ile ihtarname göndermek gereklidir. Sigorta şirketi başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde ödemeyi kabul etmezse veya gerçekleştirmezse yasal haklara başvurmanız gerekmektedir.

WhatsApp Image 2023 08 27 at 16.52.17 1
Değer Kaybı Sigorta Başvuru Dilekçesi 2023 – Ankara Değer Kaybı Avukat – Ankara Avukat

Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama sayfası üzerinden hasar bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Araç bir kaza sonucunda zarar gördüğünde, genellikle iki farklı tazminat türü devreye girmektedir. İlk olarak, aracın hasar görmesi nedeniyle ödenen tazminatlardır ki bunlara basitçe “tamir masrafı” olarak da adlandırabiliriz. Aracın hasar aldığını doğrulamak için genellikle Tramer sistemi (hasar kaydı) kullanılır. Diğer bir tazminat türü ise araç değer kaybı tazminatıdır. Kaza sonucu zarar gören bir araç, tamir edilse dahi sıfır bir araç gibi yüksek bir fiyatla satılamaz. Kazaya karışan bir aracın değeri, genellikle kazasız bir araca göre daha düşüktür. İşte bu aşamada, sizin kusurunuz olmadan meydana gelen bir kazada aracınızın değer kaybı hesaplanarak size bu değer kaybı için tazminat ödenmesi gerekmektedir.

HASAR DEĞER KAYBI KİMLERDEN TALEP EDİLEBİLİR?

* Araç sürücüsünden,
* Araç işletenden/Araç sahibinden,
* Kusurlu olan tarafın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası) kapsamında bağlı olduğu Sigorta Şirketinden.

GEÇMİŞTE YAPTIĞIM KAZAYA İLİŞKİN HASAR DEĞER KAYBI ALABİLİR MİYİM?

Geçmiş iki yıl içinde meydana gelen olaylardan kaynaklanan değer kaybı, talep edilebilir.

Ankara Değer Kaybı Avukatı olmadan yapılan başvurularda düzenli olarak problemler yaşanmakta ve ödemeler aksamaktadır. Konusunda uzman bir Ankara Değer Kaybı Avukatı ile anlaşmanız halinde normal şartlarda alacağınız ödemeden çok daha fazlasını kazanmanıza yardımcı olabilecektir.

ARAÇ DEĞER KAYBI DANIŞMA

Araçlar, seyir halindeyken veya park halindeyken herhangi bir kusur, hata veya ihmali olmaksızın kazaya karışabilir ve hasar alabilirler. Bu tür bir durumda, araç artık hasar görmüş olur ve satışı gerektiğinde piyasa değerinin altında bir fiyatla satılması gerekebilir. İşte bu tür hak kaybı, “değer kaybı” olarak adlandırılır ve kusurlu tarafça tazmin edilmesi gereken bir meseledir. Eğer kaza sırasında kusur sizde değilse veya diğer tarafın kusuru sizinkinden daha azsa, aracınızdaki değer kaybını diğer tarafın tazmin etme hakkınızdır.

Ankara Değer Kaybı Avukatı

Değer kaybı davaları, hukuki uzmanlık gerektiren karmaşık davalardır ve en ufak bir hata, tüm haklarınızın kaybedilmesine yol açabilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve uzman danışmanlık hizmeti için lütfen bizimle iletişime geçin.

İletişim için: 0312 911 69 59 numaralı telefon üzerinden Vista Hukuk Bürosuna ulaşabilirsiniz.

Adres Bilgilerimiz: Kızılay Mahallesi Sümer-2 Sokak 31/17 Angora İş Merkezi Çankaya/ANKARA

….. SİGORTA ANONİM ŞİRKETİNE

TALEP EDEN                     : A….. B….. (T.C.)

ADRES                                :

VEKİLİ                                 :

ADRES                                :

PLAKA NO                          : 06 XS 1999

KAZAYA SEBEBİYET

VEREN SİGORTALI         :C….. D….. (T.C.)

POLİÇE NO                        :…………….

PLAKA NO                         :06 XS 3000

TALEP KONUSU                : Müvekkile ait 06 XS 1999 plakalı araç ile ….. Sigorta A.Ş. sigortalısı C…. D…..’ye ait 06 XS 3000 plakalı aracın karışmış olduğu trafik kazası nedeniyle, müvekkile ait araçta meydana gelen 5.000,00TL’lik değer kaybının fazlaya ilişkin haklarımızı sakla tutmak kaydıyla tarafımıza ödenmesi isteminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR

1. Müvekkile ait 06 XS 1999 trafik tescil numaralı araç ile sigorta şirketinize 9999999 poliçe numaralı 06 XS 3000 plaka numaralı araç arasında 27/08/2023 tarihinde maddi hasarlı trafik kazası gerçekleşmiştir. Maddi hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doğrultusunda belirlenen kusur oranı 06 XS 3000 tam kusurlu tespit edilmiştir.

2. Müvekkile ait 06 XS 1999 plaka numaralı araç bu kazadan dolayı değer kaybetmiş ve serviste kaldığı süre boyunca da kullanılamamıştır. Bu nedenle müvekkil, Şirketinizce uğradığı zararın giderilmesine yönelik başvuru zorunluluğu hasıl olmuştur. Gerek uygulamada gerekse Yargıtay yerleşik içtihatları doğrultusunda, müvekkile ait araçta kaza sonrası meydana gelen değer kaybının kazada tam kusurlu olan 06 XS 3000 plaka numaralı aracın sigortası ….. Sigorta Anonim Şirketi tarafından tarafımıza ödenmesi gerekmektedir.

SONUÇ VE TALEP :

Yukarıda izah edilen nedenlerle, fazlaya ilişkin dava ve talep haklarımızı saklı tutmak kaydıyla; Müvekkile ait 06 XS 1999 plaka numaralı araçta meydana gelen 5.000,00TL tutarındaki değer kaybının işbu ihtarın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde TR .. …. …. …. …. …. .. numaralı IBAN hesabına gönderilerek müvekkil mağduriyetinin giderilmesini vekaleten talep ederiz. 27/08/2023

TALEP EDEN VEKİLİ

EKLER:

1- …… Dosya numaralı Kasko Ekspertiz Raporu

2- 27/08/2023 Tarihli ….. Kaza Sıra Numaralı Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı

3-Aracın ruhsat fotokopisi

Similar Posts

2 Comments

  1. Değer kaybı sigorta başvurusuna ilişkin evrakların gönderimi sonrasında kaç gün içerisinde alacağımız ücret yatıyor ve değer kaybı ücretine itiraz edebiliyor muyuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir